Przejdź na B2B

Mój Prąd 6.0 ruszy w drugim kwartale 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało na 2024 rok kontynuację programu Mój Prąd, wspierającego rozwój energetyki prosumenckiej. Jego poprzednia edycja została zakończona w połowie grudnia 2023 roku. Co szczególnie warto wiedzieć na temat programu?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii
Program Mój Prąd to jedno z najpopularniejszych bezzwrotnych dofinansowań do zakupu fotowoltaiki oraz dodatkowych urządzeń, takich jak pompy ciepła (nowość w 5 edycji programu) czy magazyny energii. Stanowi on wsparcie dla prywatnych gospodarstw domowych, które chciałyby zacząć korzystać z tańszej i – przede wszystkim – ekologicznej energii. Program ma na celu m.in. zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną, wzrost produkcji energii elektrycznej z fotowoltaicznych mikroinstalacji oraz zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej dzięki jej magazynowaniu. W 2024 r. program ma też przy okazji przygotować prosumentów na rozliczenie godzinowe – ma ono zacząć obowiązywać właśnie w tym roku. Wniosek o dotację w ramach programu Mój Prąd można złożyć wygodnie za pośrednictwem Internetu – w tym celu należy użyć profilu zaufanego bądź e-dowodu. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

Kto może skorzystać z programu?
Program Mój Prąd jest być przeznaczony dla osób fizycznych, które produkują bądź chcą produkować energię elektryczną na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazywać do sieci energetycznej. Najważniejszy warunek otrzymania dotacji stanowi zatem gotowość do instalacji:
 • magazynów ciepła;
 • paneli fotowoltaicznych (PV),
 • magazynów energii elektrycznej (o pojemności co najmniej 2 kWh);
 • pomp ciepła
 • magazynów ciepła
 • systemów zarządzania energią w domu (np. HEMS czy EMS).

  Co więcej, niezbędne jest rozliczanie się w nowym systemie net billing – dotyczy to również wnioskodawców, którzy przeszli z systemu rozliczania net-metering na net billing. Kolejnym warunkiem otrzymania środków będzie w 2024 brak uczestnictwa w programie w poprzednich latach. Aby móc skorzystać z programu, trzeba też mieć zawartą umowę sprzedaży energii elektrycznej lub umowę regulującą wprowadzenie wytworzonej energii do sieci.

  Mój Prąd 6.0 w 2024 roku
  Szczegóły związane z programem obowiązującym w 2024 roku nie są jeszcze znane – w poprzednich edycjach pojawiały się one dopiero na kilka tygodni przed rozpoczęciem. W przypadku programu Mój Prąd 5.0 i wcześniejszych uczestnicy mogli wnioskować o zwrot 50% kosztów inwestycji. Dotacja dla zgłoszenia mikroinstalacji PV wynosiła 6000 zł, z kolei przy zgłoszeniu dodatkowego elementu:
 • 16 tysięcy złotych w przypadku magazynu energii;
 • 7 tysięcy złotych w przypadku mikroinstalacji PV,
 • 5 tysięcy złotych w przypadku magazynów ciepła,
 • 3 tysiące złotych w przypadku systemu EMS/HEMS,.
 • od 4.4 tysiąca złotych w przypadku pomp ciepła.

  Co więcej, budżet programu w poprzednim roku wyniósł 950 milionów złotych, a maksymalna kwota dofinansowania – 58 tysięcy złotych. W tym roku Mój Prąd ma dotyczyć w szczególności magazynów energii – inwestycja w tego rodzaju rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści. Na wysokość kwoty dotacji będą miały wpływ m.in. takie czynniki jak rodzaj inwestycji czy grupa wnioskodawców. W związku z nakierowaniem na magazyny, kwoty dotacji w ramach programu mogą być tym razem jeszcze wyższe. Minister klimatu i środowiska wspomniała również o zmianach zasad korzystania z programu w 2024 roku. Jego poprzednia edycja została zakończona 14 grudnia 2023 roku – uruchomienie kolejnej w ciągu kilku następnych tygodni może sprawić, że prace nad programem Mój Prąd 5.0 nałożą się w czasie z naborem wniosków do tegorocznej edycji. Wnioski, które złożono 13 grudnia, czyli dzień przed zakończeniem programu, będą więc oceniane maksymalnie do połowy lipca. Nie wiadomo zatem, czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowi poczekać na zamknięcie poprzedniej edycji, aby rozpocząć nową. Aktualnie ma miejsce ocena wniosków, a uczestnicy programu Mój Prąd 5.0 otrzymują swoje dotacje.

  Interesują Cię kwestie związane z programem Mój Prąd i rządowym wsparciem dla osób korzystających z energii przyjaznej środowisku? Bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami – a jeśli poszukujesz innowacyjnych produktów oświetleniowych, odnawialnych źródeł energii lub elementów inteligentnego domu, zapoznaj się z naszą ofertą! W V-Tac oferujemy rozwiązania, dzięki którym możesz uzyskać najlepszy energooszczędny system dla swojego domu lub firmy.
  Autor: Angelika Stachańczyk, Setugo
 • Powiązane wpisy

  Mój Prąd 6.0 ruszy w drugim kwartale 2024

  • Data szkolenia:
  • Rodzaj:
  • Koszt:
  • Lokalizacja:
  • Prowadzący: