Warsztat samochodowy najczęściej mieści się w garażu lub w piwnicy. Z tego powodu bardzo często pozbawiony jest naturalnego światła. Tymczasem oświetlenie pełni w nim kluczową rolę; wykonywana tu praca nieraz wymaga precyzji i manipulacji drobnymi elementami. Jakie oświetlenie zastosować w warsztacie, by jak najlepiej spełniało swoją funkcję?
Jak prawidłowo oświetlić warsztat samochodowy?
Właściwe oświetlenie warsztatu powinno gwarantować każdemu ze stanowisk pracy wystarczającą ilość światła i być energooszczędne. Aby rozmieścić jego źródła bez ryzyka wypadku, należy:
- Zapewnić jasne oświetlenie otoczenia (min. 500 lx),
- Oddzielnie oświetlić powierzchnie robocze, stawiając na światło o dużej intensywności, np. w postaci reflektorów VT-4753,
- Zwrócić uwagę na warunki panujące w warsztacie; do hal lub piwnic najlepiej dobrać lampy LED odporne na wilgoć lub o stopniu ochrony IP65 (zabezpieczone przed pyłem i wodą) – doskonałe będą oprawy hermetyczne, jak VT-15028.
Oświetlenie warsztatu – kryteria wyboru
Podejmując decyzję, jakie lampy kupić do warsztatu samochodowego, warto zwrócić uwagę na:
- Moc żarówki (tradycyjnie określaną w Watach) – mówi ona, z jaką siłą dana żarówka świeci, co przekłada się na ilość zużywanej przez nią energii,
- Strumień świetlny (wyrażany w lumenach) – oddaje ilość światła na m2,
- Współczynnik oddawania barw CRI (to, jak wiernie światło oddaje kolory) – w warsztacie wynosi on minimum 80,</ul
- Współczynnik efektywności świetlnej (lm/m2) – oznacza wydajność żarówki – im wyższy, tym bardziej jest oszczędna,
- Temperaturę barwową – podawana w Kelwinach (K), im wyższa, tym chłodniejsze i bardziej pobudzające jest światło; w oświetleniu ogólnym najlepiej użyć neutralnej barwy białej. Dobrym wyborem będzie oprawa liniowa VT-7-40.
Oświetlenie warsztatu samochodowego – dlaczego LED?
Oprawy oświetleniowe z technologią LED zdecydowanie wygrywają w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła, takimi jak świetlówki czy lampy halogenowe. Pozwalają one na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną nawet o 70 %. Dzieje się tak, ponieważ przekształcają one energię o wiele bardziej efektywnie w światło, a nie w ciepło. Ponadto, dzięki dłuższej żywotności LED, koszty konserwacji i wymiany spadają niemal do zera. W przeciwieństwie do halogenów, których reflektor bardzo się nagrzewa, na diodach LED nie można się poparzyć. Są również bezpieczniejsze dla oczu, nie męcząc wzroku.
Oświetlenie pomocnicze w warsztacie samochodowym
Podczas pracy przy stole warsztatowym niezbędne jest światło o większej intensywności (większej liczbie lumenów). Szczególnie przydają się reflektory LED: można tu wybierać między dyskretnymi reflektorami sufitowymi LED a reflektorami szynowymi LED. W przypadku szafek wiszących warto zamontować oprawy podszafkowe LED oraz skorzystać z taśm LED. Energooszczędne paski można dowolnie skracać i mocować tam, gdzie są potrzebne. Lampy stojące lub lampki biurkowe, jak nowoczesna VT-7405, będą z kolei idealne do bezpośredniego oświetlenia stołu roboczego.