Projektowanie obiektów sportowych wymaga, by pogodzić potrzeby użytkowników, obowiązujące przepisy i kwestie estetyczne. Udana realizacja wymaga, by od początku przemyśleć również kwestię oświetlenia. Dlaczego to takie ważne i jak najlepiej oświetlić obiekt sportowy?
Oświetlenie w projektowaniu i modernizacji obiektów sportowych
W nowej erze efektywności energetycznej, przy wyborze oświetlenia dla kompleksu sportowego należy zastanowić się także nad kwestiami ekonomicznymi. Lampy metalohalogenkowe są nadal używane w obiektach sportowych, ale szybko wychodzą z łask ze względu na ich tendencję do pochłaniania dużej ilości energii. Chcąc obniżyć koszty, warto zainstalować oprawy typu LED, które są energooszczędne, a jednocześnie solidne.
Jak oświetlić boisko piłkarskie?
Nie tylko piłkarze, ale również widzowie i sędziowie potrzebują optymalnego widoku na boisko. Trzeba także wziąć pod uwagę, że mecze są często transmitowane, dlatego użyte lampy powinny dawać jasne i silne światło. Idealnym wyborem jest w tym przypadku reflektor VT-502 D. Ma on regulowany uchwyt, który zapewnia dopasowanie kąta padania światła do ustaleń uzgodnionych w projekcie.
Jak oświetlić halę sportową?
Zastosowane lampy powinny dawać silne światło, być wydajne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzą się dające mocny strumień świetlny VT-505. Aby móc organizować zawody sportowe, hala sportowa wymaga natężenia co najmniej 500 luksów.
Trzeba pamiętać, że w halach sportowych często uprawiane są różne dyscypliny, jak tenis, badminton, aerobik, jogging, itp., dlatego warto zadbać o dostosowanie oświetlenia do każdej aktywności. Dzięki czujnikom ruchu można uniknąć niepotrzebnego oświetlania niezajętych obszarów.