Na rynku można dziś znaleźć rozmaite rodzaje świetlówek LED. Różnice między nimi widoczne są głównie w sposobie zasilania, długości czy rodzaju mocowania. Jakie są najpopularniejsze typy tej nowoczesnej formy oświetlenia?
Świetlówki LED T8 i T5
Wśród najpopularniejszych świetlówek LED obecnych w sprzedaży wymienia się modele T8 oraz T5. Pierwsza z nich, o średnicy 26 mm i trzonku G13, jest aktualnie najczęściej stosowaną świetlówką na rynku. Wykorzystuje się ją m.in. do oświetlania:
- pomieszczeń w budynkach szkolnych;
- korytarzy w budynkach;
- pomieszczeń biurowych;
- magazynów i hal produkcyjnych;
- garaży.
Świetlówki T8 stosuje się często także do podmiany starych świetlówek w oprawach rastrowych lub hermetycznych.
Drugi model – T5 – jest wykorzystywany nieco rzadziej, najczęściej do doświetlania pomieszczeń czy akwariów. Ta świetlówka posiada średnicę 15 mm i jest wyposażona w trzonek G5. Dzięki swojej niewielkiej średnicy może ona być stosowana wszędzie tam, gdzie nie da się zamontować świetlówki T5.
Świetlówki LED – dostępne długości
Świetlówki LED 78 – dostępne są w czterech różnych rozmiarach:
- 120 centymetrów – to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny wariant świetlówki LED;
- 60 centymetrów – ten rodzaj świetlówek występuje zazwyczaj w oprawach rastrowych, stosowanych m.in. w biurach czy na korytarzach;
- 150 centymetrów – najdłuższe świetlówki LED wykorzystuje się w miejscach wymagających większego doświetlenia;
- 90 centymetrów – to najrzadziej spotykany model świetlówki LED, używany głównie w biurach czy wewnątrz hal przemysłowych.
Świetlówki LED T5 można spotkać natomiast w trzech standardowych rozmiarach – 55 centymetrów, 85 centymetrów i 115 centymetrów. Wykorzystuje się je najczęściej do instalacji w oprawach zasilanych jednostronnie lub dwustronnie.
Temperatury światła w świetlówkach LED
Podobnie jak inne źródła światła, świetlówki LED mogą różnić się między sobą także ze względu na barwę światła. Za standard uznaje się trzy odcienie:
- światło ciepłe o temperaturze około 3000K – wykorzystuje się je głównie w domowych wnętrzach;
- światło neutralne o temperaturze około 4000K – to najpopularniejsza barwa światła stosowana w większości pomieszczeń i budynków;
- światło zimne o temperaturze około 6500K – stosowane zazwyczaj do oświetlania powierzchni przemysłowych.
Rodzaje zasilania świetlówek LED
Ze względu na sposób zasilania świetlówki LED dzielą się na te:
- zasilane jednostronnie – ten typ świetlówek posiada trzonek z przewodem fazowym L oraz neutralnym N, a te poprowadzone są wyłącznie do jednego gniazda. Drugi trzonek jest wykorzystywany jako uchwyt, który umożliwia utrzymanie źródła światła w oprawie. Zasilanie jednostronne jest dziś najczęściej spotykane na rynku – posiada go ponad 90% dostępnych w sprzedaży świetlówek. Przy montażu tego wariantu świetlówki należy zachować szczególną ostrożność – w przeciwnym razie może ona zostać zamontowana w złym kierunku, z kolei nieprawidłowy montaż może uszkodzić źródło światła. Trzonek zasilający powinien zostać zamontowany w miejsce zasilane prądem;
- zasilane dwustronnie – w ten sposób zasilanych jest 10% świetlówek dostępnych w sprzedaży. W przypadku tego modelu nie ma znaczenia, z której strony źródło światła zostanie włożone do oprawy. Jeśli natomiast wybierzemy świetlówkę LED zasilaną jednostronnie do starej oprawy zasilającej dwustronnie, można zastosować tzw. zworkę. Możliwa jest wówczas zmiana w obwodzie zasilania – zwarty starter wykorzystuje się do pominięcia oryginalnego startera w układzie ze statecznikiem indukcyjnym w celu zastosowania świetlówki LED.
Jeśli poszukujesz solidnych i trwałych świetlówek LED do swojej firmy lub domu, w asortymencie V-Tac znajdziesz wiele wariantów tego typu oświetlenia. To zarówno modele T8, jak i świetlówki T5, różniące się pomiędzy sobą mocą, temperaturą światła, rozmiarem czy rodzajem diod. Bez trudu dobierzesz oświetlenie, którego potrzebujesz – a w razie pytań lub wątpliwości, służymy pomocą i dobrą radą. Autor:
Autor: Dariusz Sobański, copy by Angelika Stachańczyk Setugo