Decydując się na oświetlenie typu LED – zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz – wiele osób zastanawia się, czy światło nie będzie przekłamywało rzeczywistych kolorów. Duże znaczenie ma w tym przypadku m.in. współczynnik oddawania barw. Co szczególnie warto wiedzieć na ten temat?
Kiedy światło LED może przekłamywać barwy?
To, czy światło przekłamuje realne kolory, zależy w dużej mierze od samej diody LED. Komponenty, z których jest ona wykonana, oraz sama jej budowa mogą mieć wpływ na ostateczną barwę światła. Światło niebieskie jest konwersowane na białe m.in. w przypadku, gdy dioda jest pokryta żółtym luminoforem. Światło niebieskie przepuszczane jest wówczas przez luminofor, a częściowo – pochłaniane. W ten sposób barwy żółta i niebieska ulegają zmieszaniu, dając w efekcie barwę białą. Jeszcze kilka lat temu najlepsze osiągi generowanego przed diody LED światła mieściły się w granicach CRI od 55 do 70. Tak niskie wartości znacząco wpływały na postrzeganie kolorów – ludzka skóra przybierała szarawo-niebieski odcień, a czerwień przypominała szarość. Z biegiem czasu i rozwojem technologii wiele jednak się zmieniło – w ciągu kilku ostatnich lat parametry wydajności diod LED uległy znacznej poprawie, podobnie jak współczynnik oddawania barwy, nazywany CRI.
W jakich miejscach powinniśmy użyć diod CRI 90+?
Współczynnik oddawania barwy wyraża się w skali od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Im wyższa jest jego wartość, tym lepiej odzwierciedlone są barwy, z kolei oświetlane przedmioty wyglądają dużo bardziej naturalnie. W przypadku większości pomieszczeń wystarczające jest oświetlenie o CRI powyżej 80. Istnieją jednak pewne miejsca, w których niezbędne jest użycie diod LED z CRI powyżej 90 – w przeciwnym razie nie da się zapewnić optymalnych warunków do komfortowej pracy czy ekspozycji przedmiotów. W asortymencie V-TAC dostępnych jest wiele produktów o współczynniku oddawania barwy 90+.
Diod o wyższej wydajności warto używać szczególnie w kuchni, łazience czy garderobie, a więc w pomieszczeniach, w których zależy nam na jak najlepszej widoczności – np. podczas mierzenia ubrań, nakładania makijażu czy przygotowywania posiłków. Oświetlenie z CRI 90+ warto rozważyć również w przypadku wszelkiego typu:
- salonów makijażu i gabinetów kosmetycznych;
- salonów fryzjerskich;
- salonów sukien ślubnych;
- lokali gastronomicznych;
- biur graficznych;
- planów zdjęciowych;
- butików.
To jednak zaledwie kilka spośród miejsc, w których odpowiednie oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę.
Barwa światła a ludzkie samopoczucie
To, jak oświetlenie odzwierciedla barwy, ma bardzo duży wpływ na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Im żywsze są kolory światła, tym lepszy mogą powodować nastrój. Jeśli przez dłuższy czas przebywamy w warunkach o jasnym, żywym i przyjemnym dla oka oświetleniu, czujemy się znacznie lepiej niż po kilku godzinach spędzonych w pomieszczeniu o mdłych kolorach. Można porównać to m.in. do filmów – kolorowych i tych czarno-białych. Wysoki współczynnik oddawania barw sprawia, że wnętrze jest dużo bardziej naturalne, a przebywanie w nim – przyjemniejsze. To dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia o CRI wyższym niż 90 ma tak duże znaczenie – światło wpływa na komfort podczas pracy czy odpoczynku. Długie przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje ciemne, przygnębiające oświetlenie, z czasem może powodować pogorszenie humoru i zmniejszać efektywność pracy czy wypoczynku. Jeśli poszukujesz wydajnego inteligentnego oświetlenia LED do swojej firmy lub domowych wnętrz, w ofercie V-TAC znajdziesz idealne rozwiązania do każdego rodzaju pomieszczeń. Oświetlenie objęte pięcioletnią gwarancją nie tylko zapewnia odpowiednie warunki do pracy oraz relaksu, ale również należy do ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań gwarantujących dużą oszczędność. Sprawdź, co czeka w naszym asortymencie – z przyjemnością doradzimy Ci w wyborze i ułatwimy podjęcie ostatecznej decyzji.
Autor: Dariusz Sobański, copy by Angelika Stachańczyk Setugo