Czy moc i barwa oświetlenia ma wpływ na nasz wzrok?

Oczy to nasze okno na świat – warto więc dbać o nie każdego dnia, również przy wyborze źródeł światła. To, jakie oświetlenie towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych czynności, ma duży wpływ na nasz wzrok. Mowa zarówno o mocy, jak i o samej barwie światła. Jak zatem je dobierać, aby nie zaburzało ono funkcjonowania narządu wzroku?

Odpowiednia moc światła

Wybierając oświetlenie do domowych wnętrz czy biurowych przestrzeni, warto zwrócić szczególną uwagę na jego moc. Moc światła określana jest w watach (W), z kolei jego skuteczność podaje się w lumenach (lm). Jednostką mierzącą skuteczność świetlną i efektywność energetyczną jest natomiast l/m, czyli ilość lumenów na Wat (Waty = lumeny ÷ (lm/W)). Przykładowo, żarówka o mocy 8,5 W jest w stanie wytworzyć 806 lm, co daje skuteczność świetlną 806/8,5 = 95 lm/W. Za duża moc oświetlenia może zaburzać właściwe funkcjonowanie narządu wzroku – jeśli jednak wybierzemy zbyt słabe źródła światła, oczy również będą zmuszone do wytężonej pracy, a tym samym będą znacznie szybciej się męczyć. Prawidłowy dobór mocy oświetlenia ma zatem bardzo duże znaczenie. W miejscu, w którym wzrok pracuje z większą intensywnością – np. w domowym biurze – najlepiej postawić na mocniejszy strumień świetlny, np. 400 lm. Podobne oświetlenie warto zainstalować w kuchni, w której dobra widoczność podczas gotowania odgrywa ważną rolę. W pomieszczeniach, w których potrzebne jest wyłącznie delikatne, nastrojowe światło – np. w przedpokoju, korytarzu czy w strefie relaksu w salonie – wystarczy natomiast zamontować żarówkę o mocy 100 lm.

Barwa światła – równie istotna co moc

Pod względem funkcjonowania narządu wzroku znaczenie ma nie tylko moc, ale również barwa światła, nazywana inaczej temperaturą barwową. Wyróżniamy trzy główne barwy oświetlenia – ciepłą, neutralną oraz zimną. W teorii najlepszy wybór stanowi oświetlenie, które emituje światło o barwie około 4000 K (temperatura barwowa podawana jest w Kelwinach)  – to ono jest najbardziej zbliżone do światła dziennego, dzięki czemu wpływa pozytywnie na zmysł wzroku i pozwala uniknąć zmęczenia oczu. Chcąc zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem, warto wybierać żarówki o mocy i barwie światła podobne właśnie do światła naturalnego. Ostateczny wybór oświetlenia powinien jednak zależeć także od tego, jakie czynności są w danym pomieszczeniu wykonywane najczęściej.

Niewłaściwe oświetlenie a możliwe problemy ze wzrokiem

Długotrwałe narażenie na niewłaściwe światło z czasem może doprowadzić do pewnych problemów ze wzrokiem. Jednym z nich jest tzw. zespół suchego oka, objawiający się zaczerwienieniem, suchością i pieczeniem oczu, a nawet zaburzeniami widzenia. Nieprawidłowo dobrane oświetlenie np. przy biurku może skutkować również szybkim męczeniem się oczu, dyskomfortem, a nawet ich ostrym bólem. To dlatego przemyślany wybór źródeł światła jest tak ważny – zarówno w domu, jak i w innych miejscach, w których codziennie spędzamy dużo czasu, np. w biurze. Najbardziej szkodliwe rozwiązanie stanowi oświetlenie skrajne – zbyt słabe lub wręcz odwrotnie, za bardzo jaskrawe. Poszukując dobrego oświetlenia do domowych wnętrz czy gabinetu, warto zwrócić uwagę na oświetlenie z oferty V-Tac – oferujemy lampy o mocy 3000 K i 4000 K, najkorzystniejsze dla ludzkiego wzroku. Szczególnie praktyczne i godne polecenia rozwiązanie stanowią modele z opcją ściemniania, zaprojektowane do przełączania pomiędzy trzema barwami światła. Nasz asortyment obejmuje zarówno lampy wiszące czy kinkiety, jak również modele stojące i lampki nocne z funkcją regulacji temperatury barwowej. Jeśli więc szukasz źródeł światła, które zapewnią Ci komfort podczas wykonywania codziennych czynności, a przy tym pomogą Ci zadbać o wzrok, w V-Tac znajdziesz odpowiednie oświetlenie do każdego typu pomieszczeń. To nowoczesne, ekologiczne modele objęte gwarancją trwającą pięć lat – sprawdź, co znajduje się w naszym asortymencie i skontaktuj się z nami w razie ewentualnych pytań.

Czy moc i barwa oświetlenia ma wpływ na nasz wzrok? 1

Autor: Przemysław Krawczyk

Powiązane wpisy

Czy moc i barwa oświetlenia ma wpływ na nasz wzrok?

  • Data szkolenia:
  • Godzina rozpoczęcia:
  • Godzina zakończenia:  
  • Rodzaj:
  • Koszt:
  • Lokalizacja:
  • Prowadzący: